iOS 5.1 – Co powinieneś wiedzieć zanim wykonasz Update

Niestety stosunkowo mało osób zgłębiło temat nowego systemu uwierzytelnień Apple, który ma wpływ na downgrade lub czysty restore systemowy dla iOS 5.0.1. Spieszę zatem z wyjaśnieniami dlaczego temat jest priorytetowy i ważny praktycznie dla każdego.

Ogromnym dobrodziejstwem Jailbreak’a z całą pewnością jest możliwość wykonywania downgrade (cofnięcia się do wcześniejszej wersji iOS). O ile nawet sam drogi czytelniku nie przewidujesz u siebie chęci downgrade o tyle podczas ewentualnej sprzedaży twojego urządzenia niejeden kupujący zada ci to pytanie. Tak więc możliwość wykonania downgrade iOS jest zdecydowanym atutem każdego urządzenia. Może się bowiem zdarzyć tak, że ostatni iOS, który będzie wspierany przez urządzenie będzie gorzej działał niż jego poprzednik tak jak było to w przypadku iPhone 3G. Bez wykonania poniższych instrukcji możemy zapomnieć o przywróceniu poprzedniej wersji firmware.

Dawniej aby wykonać downgrade należało mieć zapisane pliki SHSH. W przypadku iOS 5 same pliki SHSH nie wystarczają. W chwili obecnej uwierzytelnienie polega na wykorzystaniu tzw. APTicket przy którego użyciu jesteśmy zmuszeni spersonalizować plik IPSW aby było możliwe wgranie iOS 5.x.

Jak zapisać i użyć APTicket w celu wykonania downgrade lub reinstalacji iOS:

1. Pobierz, zainstaluj i otwórz najnowszy redsn0w (https://sites.google.com/a/iphone-dev.com/files/)

2. Następnie wybierz Extras > SHSH Blobs > Fetch i wykonaj kroki, o które poprosi cie redsn0w

3. Gdy już na twoim dysku znajduje się plik wygenerowany przez redsn0w należy przesłac go na serwer Saurika (serwer Cydii).W redsn0w wybierz Submit a następnie plik, który został wygenerowany przez redsn0w. Postępuj zgodnie z instrukcjami w programie.

4. Ostatnim krokiem jest wyposażenie pliku IPSW w dane z wygenerowanego APTicket. Jeśli używasz Ultrasn0w do obejścia simlocka najpierw wygeneruj plik IPSW pozbawiony basebandu klikając w redsn0w odpowiednio Extras > Custom IPSW. Wskaż oryginalny plik IPSW i postępuj zgodnie z instrukcjami ukazującymi się na ekranie. Jeśli nie używasz Ultrasn0w możesz przejść od razu do punktu 5.

5. Aby spersonalizować IPSW (wyposażyć w dane z APTicket) należy przejść do Extras > SHSH Blobs > Stitch. Osoby, które nie używają ultrasn0w mogą wskazać plik z oryginalnym iOS. Osoby używające ultrasn0w wskazują plik zaczynający się od frazy ‚NO_BB…’ wygenerowany przez redsn0w w kroku 4. Po wskazaniu pliku IPSW umożliwione zostaje wskazanie dla ‚Blobs’. Wybierz plik wygenerowany w kroku 2. kliknij ‚Next’ i poczekaj na rezultaty.

6. Plik IPSW został spersonalizowany dla twojego urządzenia. Możesz go teraz wgrać za pomocą iTunes. Koniecznie pamiętaj o zmianach w pliku hosts (5.0.1 nie jest wspierany przez Apple więc gs.apple.com powinno wskazywać na serwer Saurika).

7. Pamiętaj również o Pwned DFU Mode dostępnym również w redsn0w. Zwykły DFU już dawno nie wystarcza do wgrania customowanego softu.

8. Nie zdziw się na samym końcu twojej pracy, że na ekranie iPad/iPhone/iPod nie zobaczysz ikonki Cydii. Wgrane przez Ciebie oprogramowanie je posiada jeszcze Jailbreaka. Możesz jednak bez obaw wykonać go tym samym redsn0w wybierając opcję Jailbreak. Twój baseband nie zostanie nadpisany tak więc nawet jeśli używasz ultrasn0w nie ma obaw.

9. enjoy

 

Kliknij ‘Lubię to’ na górze strony! obserwuj  AppleiPads.pl  na  Blipie,  Twitterze,  Flakerze,  Facebooku, przez  RSS lub Google+.  Każda  ‘Lubiąca’  osoba  przyczynia  się  do  codziennego  wzrostu  chęci  napisania  kolejnego  artykułu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...