Nowy iPad (iPad 3, iPad HD) w pigułce

Minionego 7 marca byliśmy świadkami pierwszej premiery nowego urządzenia po śmierci Steve’a Jobsa. Moim zdaniem Tim Cook bardzo sprytnie rozgrywał karty. Sam zajął się ogólnikami a bardziej szczegółowo pozwolił wypowiedzieć się swoim współpracownikom. Podobnie wyglądało to za czasów Steve’a Jobsa.

Nowy iPad to przede wszystkim 6 ważnych zmian. Zmian, które rzutują praktycznie wyłącznie na komfort użytkowania urządzenia.

Retina Display – Jak w iPhone 4 i 4S zapewne zrobi furorę. Wielu z nas nie może się doczekać tak fantastycznego wyświetlacza w większym wydaniu niż to miało miejsce w przypadku iPhone i iPod. iPadowe Retina Display nie będzie jednak tak dobre jak iPhoneowe ze względu na fakt, że piksele na matrycy iPada są w tej chwili i będą delikatnie większe w przypadku Retiny. Jak duża będzie ta różnica okaże się gdy urządzenia dotrą do Polski.

Procesor A5X – Różnica w nazewnictwie (spodziewaliśmy się procesora A6). Nowy układ to planowany QuadCore stworzony przede wszystkim pod nowe wymagania grafiki. Nowy iPad ma rozdzielczość 2048×1536. Jak już wiadomo stanowi to nowe wyzwanie dla programistów. Każda z grafik w tej rozdzielczości w formacie PNG (format wymagany przez Xcode – środowisko programistyczne Apple) może ważyć nawet po kilka megabajtów. Z pewnością z tego też powodu wielkość aplikacji ulegnie znacznemu powiekszeniu jak i czas ich pobierania. Być może nawet 16 GB iPad przestanie być wystarczający dla dotychczasowych rozwiązań.

Kamera iSight 5Mpix – Zdaniem Apple w zupełności wystarcza do wykonywania zdjęć w rozdzielczości 1920×1080 (Full HD). Również nagrywane wideo będzie posiadało tę rozdzielczość. Zastosowano również ten sam układ stabilizacji obrazu co w iPhone 4S.

Siri – Tak jak przewidywano Nowy iPad będzie wyposażony w asystenta Siri. Dodatkową funkcją będzie Siri Dictation. Za pośrednictwem jednego przycisku na klawiaturze iPada, wszędzie tam gdzie będziemy chcieli wprowadzić tekst, będzie możliwość jego podyktowania.

4G LTE – W najnowszych urządzeniach wydaje się to być koniecznością. LTE pozwala na przesył danych z prędkością max 300 Mbps (według Apple ok. 70 Mbps). Niestety w przypadku kontynentu europejskiego na nic nam ten moduł w iPadzie ze względu na fakt, że europejski częstotliwości LTE nie będą obsługiwane przez najnowszego iPada. Jeśli Apple prędko czegoś nie wymyśli nikt w Europie nie zdecyduje się na zakup iPada z modułem LTE (LTE zamiast 3G). To z kolei sprawi, że zaczniemy rozglądać się za konkurencyjnym sprzętem co w skrajnym przypadku może doprowadzić do wypromowania jednego produktu innej marki.

16 marca Nowy iPad będzie dostępny już 10 krajach/miastach : USA, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Japonia, Hong Kong, Singapur, Australia.

23 marca Nowego iPada będzie można kupić już w 26 dodatkowych krajach w tym również w Polsce.

Ceny w stosunku do poprzednika nie ulegną zmianie. iPada 2 będzie można nadal oficjalnie kupić po obniżonej cenie.

Pełen zapis konferencji Apple Media Event 2012 możemy obejrzeć pod adresem: http://www.apple.com/apple-events/march-2012/

Bądź na bieżąco poprzez subskrypcję AppleiPads.pl! Kliknij ‘Lubię to’ na górze strony! obserwuj  AppleiPads.pl  na  Blipie,  Twitterze,  Flakerze,  Facebooku, przez  RSS lub Google+.  Każda  ‘Lubiąca’  osoba  przyczynia  się  do  codziennego  wzrostu  chęci  napisania  kolejnego  artykułu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...