Chińska podróbka kabla transmisyjno-ładującego

Jakiś czas temu kabel do ładowania moich iUrządzeń zwyczajnie stracił izolację. Nie w jakiś dziwny sposób tylko tak jak to zwykły przerywać się kable firmy Apple. Z racji faktu, że szanuję zawartość swojego portfela postanowiłem nie wydawać pieniędzy na dedykowany, oryginalny… kabel firmy Apple (85 zł). Zamiast niego zakupiłem na eBay’u chińską podróbkę wyglądającą identycznie na pierwszy rzut oka (3,50 zł).

Jakość użytkowania ta sama, żadnych problemów z ładowaniem, synchronizacją przywracaniem softu nie zauważyłem. Wszystko działało prawidłowo aż po dziś dzień, kiedy to kabel zaczął przerywać ładowanie.

Przy odpowiednim ułożeniu kabla oczywiście wszystko działało, co tylko potwierdzało moje wcześniejsze domysły o zwykłym przerwaniu obwodu, w którymś miejscu – najprawdopodobniej przy samej wtyczce.

Postanowiłem pobawić jak na wnikliwego pasjonata przystało. Kabel poszedł pod młotek a dokładnie szpikulec i kilka pomysłów z cyklu „jak to rozebrać, żeby za dużo nie popsuć”. Gdy już dotarłem do wnętrza winowajcy wszystkie moje emocje zostały opisane uśmiechem od ucha do ucha… Zobaczcie sami (po kliknięciu obrazek powiększy się):

Czarny kabel widać wyraźnie posiada uszkodzoną izolację a i reszta nie pozostawia wiele do życzenia. Jednym słowem – cholernie łatwo o zwarcie. Tak, wiem – powietrze jest najpopularniejszym materiałem izolacyjnym. W tym przypadku jednak, biorąc pod uwagę, że jest to chińska podróbka nikt mi nie zagwarantuje, że te malutkie styki kiedyś w najmniej sprzyjających okolicznościach się nie zetkną.

Wszystkie zarejestrowane usterki to czarny kabel, który wysunął się z gniazda wtyczki i ułamany zielony kabel. Na powyższym zdjęciu nie widać, żadnej z usterek. Kabel czarny zdążyłem wsunąć na swoje miejsce a miejsce przerwania zielonego kabla jest przysłonięte przez kabel biały.

Jak rozwiązać problem (nie posiadając lutownicy)? Ja osobiście połączyłem na ścisk obydwie końcówki zielonego kabla i całość konstrukcji zalałem mieszanką dwuskładnikowego kleju epoksydowego. Czy to zadziała okaże się jutro gdy klej w 100% zaschnie.

Reasumując:

Nie zawsze to co tanie jest tańsze od tego drogiego – dość demagogii i miłych słówek. Tak po prostu należało napisać. Za równowartość oryginalnego kabla Apple kupiłbym 24 kable nieoryginalne. Oryginalny służył mi około 2 lata – nieoryginalny pół roku. Prosta kalkulacja. Zamiast jednego kabla kupuję 5. 4 bo tyle wyszło z obliczeń +1 z przyjęcia 25% prawdopodobieństwa wystąpienia bliżej nieokreślonych czynników nieuwzględnionych w obliczeniach – nie wliczając w to czynników, które mogłyby zaszkodzić oryginalnemu (fizyczne).

Kabel oryginalny – 85 zł
5x Kabel nieoryginalny – 17,50 zł

Dzięki temu zakupowi osiągam identyczny rezultat przy oszczędności 79,4% ceny oryginalnego kabla. Może i nie zostanę dzięki temu milionerem jednak chciałbym nawiązać jeszcze do ostatnio popularnego tematy ACTA, która ma podobno zlikwidować możliwość kupowania towarów nieoryginalnych.. tudzież ich wytwarzania – dokładnie nie wie nikt bo ACTA zostało napisane na takim poziomie ogólnikowości, że można pod nie podpiąć dosłownie wszystko i wszystkiego zabronić.

Powiem tak – Chcę mieć wybór pomiędzy oryginalnym a nieoryginalnym – droższym a tańszym. Proszę nie ograniczać mojej wolności chyba, że wraz z ratyfikacją ACTA dostanę od państwa 80% mojej miesięcznej racji utrzymaniowej tak abym mógł sobie pozwolić na wszystko oryginalne.

Bądź na bieżąco poprzez subskrypcję AppleiPads.pl! Kliknij ‘Lubię to’ na górze strony! obserwuj  AppleiPads.pl  na  Blipie,  Twitterze,  Flakerze,  Facebooku, przez  RSS lub Google+.  Każda  ‘Lubiąca’  osoba  przyczynia  się  do  codziennego  wzrostu  chęci  napisania  kolejnego  artykułu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...