Brak Flasha w iPadzie to zaleta a nie wada

Coraz większa rzesza użytkowników iPada przekonuje się co do słuszności braku Adobe Flash Palyera. Dlaczego? Otóż, iPad do tego stopnia zdominował rynek tabletów i urządzeń korzystających z internetu, że pominięcie tych odbiorców, którzy korzystają z Apple tabletu byłoby po prostu odebraniem sobie cennych…

czytelników, którzy zaczęliby korzystać z konkurencyjnych serwisów o podobnej tematyce. W dzisiejszych czasach gdy projektuje się stronę internetową, o ile wymagane jest zastosowanie flasha to i tak w umowie znajduje się klauzula o konieczności dostosowania strony do urządzeń mobilnych (w tym iPad). Dlaczego Apple nie chce Flasha? W znacznej mierze jest to oczywiście polityka firmy, która chce mieć wpływ na aplikacje, z których korzystamy. Apple zatwierdza zgłoszoną aplikację po czym każdy może ją zakupić i używać. W przypadku gdyby flash w iOS byłby obsługiwany, bez problemu moglibyśmy grać we wszystkie flashowe produkcje ze stron internetowych. Zostawmy jednak politykę bowiem technologia Adobe Flash nie jest do końca bez winy takiego zagrania ze strony Apple. Flash jest po prostu ‚ciężki’. Nie ma procesora, który nie namęczyłby się przy przetwarzaniu dużego flasha. Dużo lepszym rozwiązaniem zapowiada się HTML5, na którego w całości pewnie przyjdzie nam jeszcze poczekać kilka lat jednak upraszczając HTML 5 to zbiór bibliotek i funkcji definiujący dużo większe możliwości programistyczne np. tworzenie skomplikowanych animacji. Jest to dużo lżejsze rozwiązanie, nie wymagające dodatkowych wtyczek w postaci playera, nie uzależnione od rozwoju jednej firmy  (czyt. lepsze).

Dlaczego wobec tego brak flasha ma być zaletą? A no dlatego, że urządzenia mobilne bez obsługi Adobe Flash pobudzają rynek do szukania alternetywnych dla Flasha rozwiązań co ma przełożenie na rozwój technologii mobilnej.

Pamiętaj także o subskrypcji. Kliknij ‘Lubię to’, obserwuj AppleiPads.pl na BlipieTwitterzeFlakerzeFacebooku lub przez RSS. Każda ‘Lubiąca’ osoba przyczynia się do codziennego wzrostu chęci napisania paru cennych, dla co niektórych słów.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...