Jailbreak iPad 2 (??)

Dlaczego jeszcze nic o nim nie wiadomo? Dlaczego ‚specjaliści’ milczą nie tylko w temacie Untethered Jailbreak dla iPad 2 ale i dla pozostałych urządzeń działających pod systemem iOS 4.3.1 ? Wygląda na to, że temat Jailbreaka staje się coraz trudniejszy dla znanych hakerów. Wzburzenie sięga zenitu na blogach… typu: www.howlongarewewaitingforunlock.tk . Aż trudno uwierzyć, że na taki soft jak Ultrasn0w dla iPhone czyli jedyną możliwość na darmowe i szybkie obejście simlocka co niektórym przyszło czekać już ponad 200 dni czyli grubo ponad pół roku. Kogo zaliczamy do tego grona? Właściciele iPhone 3G, 3GS, i4, którzy nieumyślnie zaktualizowali urządzenia za pomocą iTunes bez rozmyślania o swoim Unlocku czekają od 8 sierpnia 2010 roku na zdjęcie simlocka czyli od iOS 4.1. Jak wiadomo po wersji 4.1 mieliśmy do czynienia z wersjami 4.2, 4.2.1, 4.3 i w tym momencie 4.3.1. Tak jest. Od 4 wersji iOS Dev-Team nie pokwapił się o nowy Unlock. W przypadku osób korzystających z iPhone 3G, 3GS można było obejść ten problem poprzez nadpisanie basebandu do wersji z iPada co w wielu przypadkach pozbawiało urządzenie innych funkcjonalności. Jeśli chodzi o iPhone 4 to mój leży w pudełku i czeka aż ktoś mądry wymyśli rozwiązanie. Pominę istotny fakt, że już kilka razy mieliśmy do czynienia z obietnicami wyjścia nowego Ultrasn0w raz w granicach 16 stycznia poprzez notatkę jednego z hakerów na Twitterze a drugi przed wyjściem nowego Jailbreak’a dla 4.2.1. Niestety po wyjściu JB 4.2.1 dowiedzieliśmy się, że hakerzy dopiero co zorientowali się, że Unlock dla iPhone 4 nie jest wcale taką prosta sprawą i możliwe, że poczekamy na niego mniej więcej tyle samo długo co do tej pory już czekaliśmy czyli nawet około 0,5 roku.

Wracając do Jailbreaka. Jak wynika z powyższego hakerzy mają coraz więcej na głowie jednak wyłącznie dlatego, że prace nad poszczególnymi rzeczami zajmują grupie kilkunastu ludzi coraz dłużej. Inna sprawa jest taka, że już kilka tygodni nie słyszymy żadnych pozytywnych informacji od Dev-Teamu. Nawet Untethered JB dla 4.2.1, dla którego podobno Dev-Team miał 2 osobiste rozwiązania umarły śmiercią naturalną (Monte Exploit, Comex JailbreakMe). Pomijam już fakt obiecanego oprogramowania do Downgrade’u Basebandu iPada z iPhone 3GS i 3G, o których po prostu przestało się już mówić.

Wygląda na to, że Dev-Team jest potwornie zapracowany. Wszystkie najnowsze odkrycia na platformie iOS to odkrycia kogoś innego. Jailbreak dla iOS 4.3.1 w wykonaniu Dev-Teamu jest osiągalny wyłącznie w trybie Tethered. Pamiętam czasy gdy iOS był hackowany przez Dev-Team w dwie godziny po wypuszczeniu softu a oprogramowanie do wykonania JB znajdowało się w sieci na drugi dzień jak napisy do Califonication. W porównaniu do obecnych czasów to albo chłopcy z grupy Dev robią sobie przedłużający się urlop albo pieniądze firmy Apple pozwoliły przeskoczyć już dawno możliwości jednej z najsławniejszych grup hakerów. Odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi brzmi: Nie.

 

UPDATE #1: W tej chwili mamy już informację na temat tego, że Stefan Esser (haker niezależny) jest już w posiadaniu exploita, który pozwala na Jailbreak wszystkich urządzeń współpracujących z iOS. Potwierdza to niestety hipotezę postawioną w artykule mimo iż sam przez chwilę łudziłem się, że nie mam racji.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...