Ile będą kosztowały ebooki w iBookStore? Koniec tajemnic!

Czy książki od Apple będą droższe niż te oferowane przez Amazon? Krąży mit, że książki w iBookStore przekroczą magiczną amerykańską barierę 15 dolarów podczas gdy Amazon zapowiada utrzymywanie cen swoich pozycji dla czytnika Kindle na wysokości 9,99 dolarów. Plotki plotkami jednak zastanówmy się przez chwilę jak w rzeczywistości będą wyglądały ceny książek w iBookStore. Dzięki zgromadzonym przez nas danym możliwe jest, dość precyzyjne, ich określenie.

Sklep Apple będzie oferował książki przeróżnych gatunków. Od popularnych, poprzez klasykę, do podręczników dla studentów czy czasopism, gazet i wszelkich innych publikacji.

W branży wydawniczej panuje bardzo duże zainteresowanie iBookStore. Większość upatruje się w nim ratunku dla publikacji pisanych – ratunku dla czytelnictwa. Problem jednak polega na tym, że nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat przykładowych cen książek i tego czy zwykły Kowalski będzie mógł sobie na nie pozwolić częściej niż na publikację drukowaną. Czy pojawi się również problem zmienności cen jak w zwykłym AppStore? Mitem jest jednak to, że Apple dąży do jak najwyższych cen książek żądając dość wysokiej marży od każdego sprzedanego egzemplarza (30%).

Wpadka Steve’a Jobs’a na Keynote

Świat newsów i plotek przywykł do nazywania tego typu ‚przypadków’ wpadkami. Znajdzie się jednak pewna grupa fanatyków nadgryzionego jabłka, która stwierdzi, że to celowa zagrywka specjalistów od marketingu. Mowa tu oczywiście o ‚tajnych danych’, które każdy z tych co oglądali Keynote 27 stycznia 2010 r. miał przed oczami, a nie zwrócił uwagi. Podczas prezentacji Steve wszedł na chwile do iBookStore prezentując jego zasoby a co za tym idzie ceny również zostały zauważone.

Z tego i kilku innych podobnych kadrów można bardzo łatwo wyłuskać górną i dolną granicę cenową. Wygląda na to, że ceny książek będą podzielone na przedziały o wartościach 7,99 $, 10,99 $ i 12,99$.

Skąd w takim razie mit o książkach za 15 dolarów?

Często przytaczane 15 dolarów prawdopodobnie pochodzi z również samego Keynote kiedy to Steve Jobs kupił ebook „True Compass: A Memoir” Edward M. Kennedy za 14,99 dolarów.

Wysoka cena ebook’ów to mit!

Mit, że Apple będzie sprzedawać książki w wysokich cenach jest wyssany z palca i prawdopodobnie stworzony przez zazdrosną konkurencję. Historia już wielokrotnie pokazała, że firma z Cupertino zrobi wszystko aby ceny były zadowalające dla przeciętnego konsumenta.

Apple zrewolucjonizowało przemysł muzyczny tworząc swój, wygodny do robienia zakupów, iTunesStore (Niestety, nie u nas w Polsce). Kolejnym krokiem był AppStore, którego powodzenia nie można kwestionować ze względu chociażby na błyskawicznie rosnącą liczbę aplikacji i pobrań.

Czy Apple zamierza konkurować z księgarniami, w których to za te same książki będzie trzeba zapłacić jednak znacznie drożej? Ostateczna cena, jednak zależeć będzie od przemysłu wydawniczego. Istnieją doniesienia, że wydawcy zamierzają podnieść po raz kolejny ceny swoich swoich wyrobów, jednak Apple ma jak zwykle swoje sposoby na przekonanie odpowiedniej grupy osób a jeśli jest tak w rzeczywistości to z całą pewnością produkty będą w opłacalnych cenach.

(Źródło: ObamaPacMAN)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...